Day 2 results – 2024

On Saturday 15th June (R3), the following classes were cancelled: Kb, J, T, L

R3 – F Class – 15/6

Bermudans 10.6m (35ft) and over

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1107Sleeper X486Jonty Layfield0.997411:3012:59:451:29:451:29:31
2017Lulotte1355Ben Morris1.051211:3013:06:501:36:501:41:47
3004Blue Saluki2158Charlie Hurst0.868111:3013:35:592:05:591:49:22
4084Seth Gwyn166Oliver Cramp0.907011:3013:31:332:01:331:50:15
5067Matawa378Keith Mitchell0.813311:3013:52:232:22:231:55:48
6013Ruawaka Robert Stone Ward0.849411:3014:00:572:30:572:08:13
7120Sarabande of Dart2473Annemarie Coyle0.9464  DNC 
7016Cape Horn1949Alexander Hoare0.9127  DNC 
7043Supertaff Neil Chapman1.100  DNC 
7097Amokura292Paul Moxon0.9408  DNC 

R3 – M Class – 15/6

Gaffers 12.1m (40ft) and over

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1038Jan Rorlan Wesley Massam1.21511:3513:32:271:57:272:22:42
2 Erin Mhor  1.17511:3513:38:152:03:152:24:49
3089MargueriteCfBob Brunyee1.14511:3513:48:002:13:002:32:17
4096Marian Dominic Ziegler1.08711:3514:04:452:29:452:42:47
5021PellewH 35Luke Powell1.28411:3513:50:042:15:042:53:26
6029Escape Andy Pomeroy1.10511:3514:17:412:42:412:59:46
7066Voluta Simon Allen1.133  DNC 
7080Tallulah Debbie Purser1.104  DNC 
7055Peggy John Potter1.114  DNC 

R3 – E Class – 15/6

Bermudans 9.1m (30ft) and under 10.6m (35ft)

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1014Nausikka1754YJohn Watkins0.782511:4013:35:051:55:051:30:03
2027Maija5255Chris Olsen0.9112  DNC 
2056Mat Ali35Charlie Hussey0.8158  DNC 
2104Skebawn7147 YMark Trebilcock0.8506  DNC 
2033Forerunner 22250Jon Elwell0.9112  DNC 

R3 – Q Class – 15/6

Gaffers 9.1m (30ft) and under 12.1m (40ft)

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1077Alva Josh Josh1.00311:4513:38:431:53:431:54:03
2114Jenny Wren Nick Mahlich1.05211:4513:48:332:03:332:09:58
3032Freya Jorg Stachowiak0.99711:4513:56:552:11:552:11:31
4023Constance Simon Wisker1.062  DNC 
4052Men a Vaur Siobhan Johnson0.963  DNC 
4088Moondance Jake Burnyeat1.035  DNC 
4034Little TernLTDave Dickens1.060  DNC 
4006AliceH 35Philip Cogdell1.025  DNC 

R3 – C Class – 15/6

Small Falmouth Working boats

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1 Iris Elizabeth62Peter Caldwell0.8112:0013:18:091:18:091:03:18

R3 – U Class – 15/6

Bermudans 7.6m (25ft) and under 9.1m (30ft)

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1072Mary Boon1202John Cruise0.783112:0513:03:210:58:210:45:42
2116Aries737David Mitchell0.823212:0513:00:550:55:550:46:02
3063Viveza4889 LPeter Mulville0.795212:0513:03:230:58:230:46:26
4108Vida962YAlan Reade0.816912:0513:07:371:02:370:51:09
5031CilixV210Patrick Keeble0.771812:0513:14:201:09:200:53:31
6028Rompa675YMike Cherry0.792212:0513:14:191:09:190:54:55
7020Mata Hari727Paul Cahill0.797112:0513:24:171:19:171:03:12
8094Maid of TesaV34Nigel Davis0.771812:0513:37:431:32:431:11:34
9106Mardale MaidSC102John Lowry0.7510  DNC 
9003Scramasax51 XSteve Freeman0.7899  DNC 
9035Tiger Lily699Nina Lillie0.7703  DNC 
9082Water Wraith Calolyn Wilkins0.7172  DNC 
9091Saoirse11Nick Gill0.7581  DNC 
9103CauponaV8Peter Gregson0.7477  DNC 
9024Matanga Paul Bidmead0.7302  DNC 

R3 – Ka Class – 15/6

Gaffers over 7m (23ft) and under 9.1m (30ft)

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1037Mary Ritchie1880Donald Garman0.94812:1013:18:351:08:351:05:01
2047Curlew Chris Harker0.98312:1013:31:361:21:361:20:13
3044Susan JSJDavid Patuck0.96812:1013:46:181:36:181:33:13
4064Black Jack8Ian Madgwick0.88612:1014:22:422:12:421:57:34
5045Tumblehome IV75Gary Tranter0.920  DNC 
5009Cariad7Martin West0.918  DNC 
5040Roxanne Martin Elliott0.968  DNC 

R3 – Y Class – 15/6

Salcombe Yawls

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1 Storm168Will Henderson109112:1512:51:200:36:200:33:18
2 Zenga166Andrew Squire109112:1512:52:550:37:550:34:45
3 Jay Dee82Tom Napper112512:1512:54:240:39:240:35:01
4 Red Rooster184David Stone1091  DNC 
4 Sandpiper98Dan Bridger1125  DNC 
4 Heron19John Smithers1125  DNC 
4 Lily Maud152Darius Panahy1125  DNC 
4 Tease157Duncan Salmon1091  DNC 
4 Kingfisher15Michael Knowles1125  DNC 
4 Sula Bassana171Michael Whitehoue1091  DNC 
4 Astrea159Paul Engleman1091  DNC 
4 Rooster143Greg Hoare1091  DNC 

R3 – G Class – 15/6

Gaffers 7m (23ft) and under

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingPlace
 002ZoeZOEJulian Wolfram0.741 
 061Wild GooseWM 21Zak Clarke0.824 
 036LillianCK19Mark Farthing0.873 
 046Morgelyn46Richard Thwaites0.807 
 062JackCK 91Harry Clarke0.803 
 074Sowelu Richard Merills-Brown0.804 
 001Ester1Christopher Danby0.884 
 060Mischief66Mike Garlick0.867 
 110Velindra66Richard Carman0.872 

R3 – Ga Class – 15/6

Falmouth Gaffers

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1119Arlette16David Brunyee0.912:2513:18:090:53:090:47:50
2101Mistress Andy Ashton0.78  DNF 
3049Clementine49Victor Franks0.87  DNC 
3092Magpie of MylorT 20Matthew Robbins0.87  DNC 
3076Charm4Nick Bradley0.87  DNC 
3081Dragonfly Mike Maguire0.985  DNC 

R3 – H Class – 15/6

Shrimpers

RankBoardBoat NameSailNoHelm/ownerratingStartFinishElapsedCorrected
1HDawn of Polruan889Steve Przybylski112:3013:35:351:05:351:05:35
2HYsella298Brian Phipps1  DNC 
2HSophie455Chris Fuller1  DNC 
2HPercy264Patrick Farrlell
Terry Stevens
1  DNC 
2HAbeliki383Peter Dallow1  DNC 
2HJulia Neale392Nick Hews1  DNC 
2HGuilan Dhiu334Caroline Smith1  DNC 
2HGreen Dragon1134Robert Jones1  DNC 

Sailwave Scoring Software 2.29.0

www.sailwave.com

Item added to cart.
0 items - £0.00